kraków kazimierz

Kazimierz Kraków – co warto zobaczyć?

Kraków na weekend- lista miejsc obowiązkowych do odwiedzenia

Kraków zdaje się być wprost idealnym przykładem miasta, które można zwiedzić mając do zagospodarowania wolny weekend. To duże miasto z wieloma atrakcjami i za pewne w 3 albo i 2 dni nie uda się nam zwiedzić go całego. A jednak, można zdecydować się na niektóre, najciekawsze atrakcje, które pozwolą nam poczuć klimat tego miejsca. W szczególności powinno to stanowić sporą atrakcję dla osób, które jeszcze tego miasta nie widziały, a naprawdę jest tu wiele rzeczy godnych uwagi każdego turysty. Oczywiście, planując wyjazd weekendowy, szczególnie w szczycie sezonu, postarajmy się o wcześniejszą rezerwację noclegu. W innym przypadku możemy być rozczarowani miejscem, w którym przyjdzie się nam zatrzymać, a tak naprawdę możemy nie mieć już wtedy żadnego wyboru.

Zwiedzamy to, co zwiedza każdy turysta

Na samej górze miejsc koniecznych do odwiedzenia jest oczywiście Rynek, Kościół Mariacki oraz Wawel. Łącznie z przerwą na to, aby coś zjeść i czasem na to, aby po prostu pochodzić po mieście, zwiedzanie starówki może zająć nam cały dzień. Miłym miejscem do odpoczynku będą kameralne ogródki krakowskich restauracji, a także ławki na krakowskich plantach. Oczywiście, nie musimy od razu zwiedzać wszystkich muzeów, jakie napotkamy na drodze. Oprócz wejścia na sam Wawel na pewno warto odwiedzić muzeum, które zostało zaaranżowane w podziemiach krakowskich Sukiennic. Oczywiście, powinniśmy zobaczyć także Barbakan oraz Bramę Floriańską.

Kazimierz Kraków- co warto zobaczyć w tym miejscu?

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest krakowski Kazimierz. Wąskie, malownicze uliczki, liczne synagogi, a także klimatyczne restauracje sprawiają, że miejsce to ma swój urok i czar. Kazimierz przylega także do Wisły, gdzie możemy urządzić sobie spacer bulwarem wzdłuż rzeki, a chcąc wyjść na dłuższy spacer- możemy bulwarem dojść aż do Wawelu.

Warto wiedzieć, że Kazimierz zawsze był i pewnie będzie miejscem spotkań wielu kultur. Najmocniej można się o tym przekonać odwiedzając to miejsce w lipcu, kiedy odbywa się tutaj Festiwal Kultury Żydowskiej. To także niepowtarzalna okazja do zwiedzania synagog, miejsc kultu i pamięci oraz innych lokalizacji o niebagatelnym znaczeniu historycznym. Idąc dalej, można dojść na początek Podgórza, a co za tym idzie wejść na teren dawnego getta żydowskiego. Tutaj na szczególną uwagę zasługuje muzeum Fabryka Schindlera, a także przylegające do niej Muzeum Sztuki Nowoczesnej Mocak. Aby zwiedzić oba te obiekty również powinniśmy zarezerwować sobie odrobinę więcej czasu. Duże wrażenie na turystach zawsze wywiera także sam Plac Bohaterów Getta, na którym sporej wielkości, metalowe krzesła mają upamiętniać osoby, które wówczas straciły życie. Krzesła bezpośrednio odnoszą się do momentu, kiedy opróżniano mieszkania po osobach, które zostały przymusowo wysiedlone z tej części Krakowa- wynosząc pozostałości z mieszkań na placu układano właśnie takie krzesła. Przechodząc bulwarami powinniśmy koniecznie zobaczyć Kładkę Ojca Bernatka, z której rozciąga się naprawdę piękny widok.